Odpoveď klientke Lucii ako sa zbaviť krivdy

woman-565631_640Dobrý deň Lucia, 

som rada, že ste na novom mieste, kde si zvykáte, zžívate sa s prostredím a nalaďujete sa na úplne nové veci. Ste mladá, ale veľkú časť života zažívate krivdy, nespravodlivosť, odstrkovanie a neuznanie zo strany blízkych. Hoci ste teraz od nich ďaleko, máte pocit, že to pokračuje ďalej.

Chápem Vás, že to nie je ľahké, ale verte, je to proces, ktorý si vyžaduje zmeny vo Vašom myslením postojoch, presvedčeniach a bude fungovať až vtedy, keď sa vzdáte minulosti a lipnutia na vlastných predstavách o tom, ako sa majú správať a čo majú robiť druhí.

Všetko, čo sa Vám deje, čo zažívate a prežívate je Vaším odrazom, Vaším zrkadlom a pritiahli ste si to do života sama.

Je to zrkadlo toho, čo na sebe nevidíte, čo máte schované v tieňoch duše,

je to zrkadlo toho, čo ste vedeli, poznali, ale v priebehu životných skúšok zabudli,

je to zrkadlo toho, čo ste sama pred sebou aj druhými potlačili, hlboko skryli, lebo sa Vám to nepáči,

je to zrkadlo toho, po čom túžite, ale si to nedoprajete,

je to zrkadlo toho, čo si všímate u druhých, čo Vás rozčuľuje – teda toho čo máte v sebe nespracované alebo zadržiavané,

je to zrkadlo toho, čo vysielate na nevedomej úrovni,

je to zrkadlo toho, ako sa máte sama rada alebo nie.

A ešte viac.

Takže neostáva nič iné, ako si to svoje zrkadlo vyčistiť, naleštiť, ako ho dať do poriadku.

Namiesto vzdychania nad tým, čo robia alebo nerobia druhí, sa začnite venovať sama sebe a svojím pocitom, svojmu prežívaniu a položte si v každej takej chvíli základné otázky:

„Kto som?“ 

 „Čo sa tu deje?“

 „Čomu sa mám naučiť?“

A v tichu seďte, precíťte si svoje srdce, spojte sa s ním ( a bohom v sebe) a nechajte v tom priestor, aby k Vám mohli prísť odpovede na tieto otázky. Niekto tomu hovorí meditácia, iný rozjímanie, môže to ísť cez modlitbu, prosbu k bohu  alebo jednoducho cez tiché sedenie a pozorovanie prírody. Na tom nezáleží. Doprajte si ten čas pre seba. A odpovede prídu. Buďte trpezlivá a kľudná. Nemeria sa to časom a námahou, ale úprimnosťou srdca, ktoré sa tým otvára. A pýtajte sa len na seba. Starajte sa len o seba, svoje pocity, svoje prežívanie – lebo sa jedná jedine o Vašu cestu.

Nikto to za Vás nevyrieši. Ľudia ako ja, ktorí sprevádzajú na cestách životmi, Vás môžu len nasmerovať. Ale nemajú Vašu mapu. Tú Vašu mapu na cestu máte len Vy. Pri navigácii si použite aj pokročilé otázky:

„Kam kráčam?“    

„Čo je mojím poslaním?“ 

„Po čom túži moja duša?“

Situácia s otcom nie je o ňom, ale o Vás. Takisto s ďalšími blízkymi. Vaša duša si dala na tento život, životné úlohy , ktoré sú súčasťou jej vývoja. Jedna z najdôležitejších pre Vás je: 

„milovať seba samú presne takú, aká ste,  a prijať seba samú takú , aká ste“

„precítiť svoju celistvosť  a to, že všetko, čo hľadáte, máte u seba, vo svojom srdci“

 Ak touto skúškou prejdete, nebudete sa nikdy cítiť odstrkovaná, lebo si už takéto zážitky a situácie vôbec nepritiahnete. Tí, z ktorých teraz máte pocit, že Vám robili a robia to najhoršie, to sú Vaši najväčší učitelia a v hlbke duše Vás milujú. Aby Vám pomohli vo vývoji, zastávajú preto vo Vašom živote rôzne role. Ak Vy pokročíte ďalej, nie je potreba, aby sa Vám krivdy diali naďalej.

Lucia, možno ten čas, ktorý teraz máte k dispozícii, je práve tým darom, ktorý potrebujete.

Využite ho na prácu na sebe.

S láskou a úctou

Anna Šteffeková